تاکسی دربستی سفیران

پایانه مسافربری و سواری دربستی بیهقی

رزرو تاکسی دربستی و تاکسی بار

تاریخچه تاکسی از گذشته تا امروز

تاریخچه تاکسی در کشور ما و همچنین در دنیا به گذشته‌های دور برمیگرده ، از زمانی که انسان موفق به اختراع چرخ شد ، به نحوی شروعی بود برای اختراع وسایلی که انسان‌ها و بارهایی که نیاز به جابه‌جایی داشتن رو آسون‌‎تر حمل کنیم.

به طوری که میشه گفت اختراع چرخ تو شروع تاریخچه‌ی تاکسی حرف اول رو میزنه.

در گذشته ، نقش تاکسی‌های امروزی رو عموما حیوون‌هایی مثل اسب به عهده داشتن که تو جایگاه خودشون ، موجوداتی سریع و کاربردی بودن.

بعد از به وجود اومدن چرخ و ساخت ارابه و کالسکه انقلابی در تاریخچه تاکسی به وجود اومد به نحوی که مردم بیشتری می‌تونستن نقطه‌های دورتری از محل زندگی خودشون رو ببینن و در جنگ‌ها و کشور گشایی‌ها کاربرد بسیار زیادی داشتن.

گذشته‌ی تاکسی از دوران بسیار دور قابل رصد و بررسی هست که ما قصد داریم این مطلب رو برای شما کمی بازتر کنیم و اطلاعاتی رو به شما بدیم.

تاریخچه تاکسی از گذشته تا به امروز

تاریخچه تاکسی تو زمان‌های خیلی دور به این شکل بود که مردم برای حمل و نقل خودشون ، البته فقط افرادی که وضعیت مالی بهتری نسبت به بقیه داشتن ، با تهیه اسب ، ارابه و کالسکه ، مردم رو از شهری به شهر دیگه جابه‌جا می‌کردن.

به دلیل کوچیک‌تر بودن شهرها نسبت به حال حاضر تو کمترین شهری با کالسکه ، حمل و نقل شکل می‌گرفت.

نبود امنیت و پایین بودن سرعت حمل و نقل باعث میشد که راهزن‌هایی تو مسیرهای مختلف به وجود بیان که مواجه شدن با راهزن‌ها هم خطرات خودش رو داشت.

با گسترش و بزرگتر شدن شهر‌ها ، نیاز بیشتری به کالسکه‌ها به عنوان تاکسی شهری به وجود اومد و باعث شد که این وسایل بیشتر به کارایی مردم بیاد.

وقتی تاریخچه تاکسی رو بررسی کنیم ، می‌بینیم که تو گذشته تاکسی ، اکثرا افراد ثروتمند با این وسایل رفت و آمد می‌کردند و یک وسیله‌ی اشرافی محسوب می‌شده.

با طی زمان و پیشرفت تکنولوژی ، ماشین‌‎هایی به وجود اومدن که جایگاه اسب و ارابه رو برای خودشون ثبت کردن که میشه بیان کرد یه تحول بزرگ تو صنعت حمل و نقل به وجود اومد.

تاریخچه تاکسی با پیشرفت تکنولوژی

تاریخچه تاکسی با پیشرفت فناوری ، شامل ماشین‌هایی شد که دیگه قرار نبود از اسب و قاطر برای حمل و نقل استفاده بشه و کم کم ، جای این حیوانات رو ماشین‌های پر سروصدا و پر دود گرفتن.

تو گذشته‌ی تاکسی‌ها میشه دید که خیلی از جوون‌ها با این پیشرفت ، ارتباط برقرار کردن و تو اون دوره به شدت از شغل تاکسیرانی استقبال شد.

سال 1326 تو تاریخچه تاکسی رو میشه نقطه عطفی در نظر گرفت که با وارد کردن حدود 100 تاکسی به کشور ، خیابون‌ها رنگ و جلوه خاصی به خودشون گرفتن که به سرعت افراد ثروتمند رو جلب خودش کرد.

تاکسی‌ها تو اون سال‌ها به نماد مدرن بودن یک کشور تبدیل شدند و حتی افرادی که توانایی مالی بالایی هم نداشتن ، می‌تونستن با دادن هزینه‌ای از تجربه سوار شدن تو این وسیله‌ی آهنی جدید لذت ببرن.

وقتی که تاکسی‌ها به خیابون‌ها اومدن ، هنوز هم درشکه‌ها تو سطح شهر کاربرد داشتن که به دلیل استقبال زیاد مردم از ماشین‌های تاکسی ، کم کم بساط اسب و درشکه از شهرها برداشته شد.

اگر گذشته تاکسی رو بررسی کنیم ، می‌بینیم یکی از دلایلی که سبب شد مردم ماشین‌ها رو به درشکه ترجیح بدن راحتی و سرعت بیشتر این وسایل بود ، به طور مثال درشکه‌ها تو بعضی از روزها مثل وقتی که خیابون و جاده‌ها پر از برف میشد ، توانایی رفت و آمد و حرکت نداشتن ولی تاکسی‌ها خیلی راحت این مسیرها رو طی می‌کردن که یکی از دلایل به وجود اومدن تاکسی‌های خطی هم همین بود ، ماشین‌ها تو مسیرهایی که طی کردن این راه‌ها برای درشکه‌ها سخت بود توقف می‌کردن و به مردمی که نیاز به ماشین داشتن خدمت رسانی انجام می‌دادن و خیلی زود مورد توجه مردم قرار گرفتن.

تاریخچه تاکسی - تاکسی سفیران

تاریخچه تاکسی و مردم

تاریخچه تاکسی و و نحوه ارتباط مردم با این وسایل مدرن به شکلی بود که عده‌ای با استقبال از این وسیله‌ها ، دولت رو تشویق به وارد کردن بیشتر تاکسی و ماشین‌ها می‌کردن و بعضی دیگه که اصولا سن بالاتری تو اون دوره داشتن مخالف تکنولوژی بودن.

در واقع بیشتر راننده‌های تاکسی تو اون زمان رو پسرهای جوون تشکیل میدادن ، سبک پوشش راننده تاکسی‌ها هم بصورت یک دست و هم شکل و همچنین هم راننده‌ها با کت شلوار مسافربری رو انجام میدادن که به نوعی لباس کارشون محسوب میشد.

زمانی که مردم ، کم کم به ماشین‌‌ها و استفاده ازش اعتماد و عادت کردن ، دولت با واردات بیشتر ماشین‌ها ، به مرور شهرها رو پر از ماشین کرد و هرکسی که می‌خواست تو زمینه‌ی تاکسیرانی فعالیت کنه با تغییر سپر ماشینش میتونست زیر نظر تاکسیرانی فعالیت داشته باشه.

تو تاریخچه تاکسی ، به مرور زمان رنگ زرد برای این خودروها انتخاب شد که برای متمایز کردن این خودروها از اتومبیل‌های دیگه چنین تصمیم گرفته شد.

در اول شروع همه گیری تاکسی‌ها ، مردم به این خودروها لقب کرایه کش رو دادن که با گذشت زمان به مسافرکش و تاکسی تغییر اسم پیدا کرد.

در اوایل همه گیری تاکسی‌ها و گسترش سراسری تو ایران ، ماشین منتخب برای تاکسی ، پیکان بود و تمامیه تاکسی‌ها متشکل از همین نوع ماشین بودن ، که نسبت به خودرو‌های اون موقع هم جادارتر بودن و هم ایمنی بیشتری تو مقایسه با بقیه ماشین‌ها داشتن.

با گذشت یک دوره تقریبا طولانی ، تاکسی‌ها به پراید و سمند تغییر پیدا کردن و تو حال حاضر ، خودروهای پیشرفته‌تری تو زمینه‌ها مختلف تاکسیرانی استفاده میشه.

واردات اتوبوس‌های بنزینی

با استقبال مردم از تاکسی‌ها ، دولت‌ وقت اون زمان برای جابه‌جایی گروهی مسافرها ، با وارد کردن اتوبوس‌های بنزینی به کشور این شرایط رو برای به وجود اومدن سبک جدیدی از حمل و نقل به ایجاد کرد  و باعث تولد شغل جدیدی تو کشور شد.

اگر به گذشته تاکسی تو مملکتمون نگاه کنیم ، به یاد میاریم که حمل و نقل با این ماشین‌ها چقدر سخت و طاقت فرسا بود که الان با پیشرفت تکنولوژی از خیلی از تاکسی‌های سواری هم راحت‌تر شدن.

تاریخچه تاکسی و مشکلات راننده‌ها و مردم

با نگاه به تاریخچه تاکسی میشه گفت تو هر دوره هم مردم و هم راننده‌ها ، همیشه مشکلاتی رو با نرخ کرایه تاکسی‌ها داشتن به طور مثال راننده‌ها یکی از اعتراضات راننده‌ها به نرخ یکسان تاکسی تو فصل‌های مختلف و با شرایط جوی متفاوت هست.

راننده‌های تاکسی این خواسته رو داشته و دارن که نرخ‌های متفاوتی رو برای هر تایم و هر شرایط جوی داشته باشن که تا الان این درخواست پیگیری نشده.

تاکسی آنلاین و پیشرفت تکنولوژی - تاکسی سفیران

گذشته تاکسی و ورود این ماشین‌ها به فضای مجازی

تاریخچه تاکسی با ورودش به دنیایی جدید نحوه رزرو خودش رو تو فضای مجازی میبینه.

اگر بخوایم این روند تکاملی رو از گذشته تاکسی تا همین امروز در نظر بگیریم ، میبینیم که خیلی از سختی‌هایی که مردم برای حمل و نقلشون به نقطه‌ دور دیگه تحمل می‌کردن و ممکن بود برای این سفر حتی جون خودشون رو تو مسیر از دست بدن ، حالا به دنیایی وارد شدیم که تو کمترین زمان ممکن میشه یکی از همین تاکسی‌ها رو جلوی درب خونمون داشته باشیم و تا هرجایی که دلمون خواست باهاش سفر کنیم.

 

در آخر

با مرور داستانی که تو گذشته تاکسی متوجه شدیم ، این نکته رو باید در نظر بگیریم که برای پیشرفت تو هر زمینه‌ای عده زیادی زحمت کشیدن که ما تو آرامش و با خیالت راحت کارهامون رو انجام بدیم.

هنوز هم تو بعضی از کشورها که تکنولوژی زیادی تو اونا استفاده نشده خیلی از مردم برای استفاده از ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری دچار مشکلات خیلی زیادی میشن و تو بعضی موارد جون خودشون رو از دست میدن.

با تموم این تفاسیر و فهمیدن بخشی از تاریخچه تاکسی متوجه می‌شیم ، کشور ما نسبت به خیلی از کشورهای دیگه پیشرفت بالایی رو تو این زمینه داشته و ما به راحتی می‌تونیم از این امکانات استفاده کنیم.

برای جابجایی حیوانات خانگی خود می توانید با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

09104970417