تاکسی دربستی سفیران

پایانه مسافربری و سواری دربستی بیهقی

رزرو تاکسی دربستی و تاکسی بار

ترافیک شهری و عوامل به وجود آمدن آن

حجم ترافیک شهری یکی از مشکلاتی هست که در شهرهای کوچیک و بزرگ وجود داره و البته در شهرهایی که جمعیت زیادی در اون‌ها زندگی می‌کنن این اتفاق به شکل روزانه و لحظه‌ای در بعضی از نقاط شهر اتفاق می‌افته.

به دلیل حجم بالای جمعیت یک شهر و همچنین وجود راه‌های رفت و آمد غیر استاندارد این حجم از ترافیک می‌تونه متغیر باشه.

در حال حاضر و در شهرهای پیشرفته‌ی دنیا برای این مشکل ایده‌هایی داده شده که به طور مثال با طراحی علمی خیابون‌ها و مسیرهای رفت و آمد میشه تا حدودی این مشکل رو حل کرد.

به شکل کلی ترافیک به معنی حجم رفت و آمد وسایل نقلیه، انسان‌ها و حیوانات می‌شوند و شاید تا الان فکر می‌کردید که ترافیک همون شلوغ شدن خیابونا توسط خودرو باشه که الان متوجه شدیم معنی گسترده‌تری داره.

شرایط مختلفی سبب بروز ترافیک میشن که در بعضی اوقات ممکنه هیچ راهی برای حل این مشکل از قبل نباشه، مسائلی نظیر تصادفات می‌تونه هر راننده‌ای رو غافلگیر کنه و سبب بروز شلوغی بشه.

علت وجود ترافیک شهری

در مبحث ترافیک شهری عوامل زیادی می‌تونن وجود داشته باشن که یک ترافیک به شدت آزار دهنده برای خودرو و راننده‌ها به وجود بیاد ولی اگر بخوایم به شکل اساسی این دلایل رو بررسی کنیم به چند مورد کلی بر می‌خوریم.

  • ارزان بودن بنزین: این دلیل سبب میشه که افراد صاحب خودرو برای رفت و آمدهای غیر ضروری از ماشین شخصی خودشون استفاده کنن و همین سبب شلوغی خیابون و شهر میشه.
  • ترافیک شهری و کمبود بزرگراه: کمبود راه‌ها و مسیرهای شبیه به بزرگراه سبب میشه که حجم خودرو در خیابون‌هایی با اندازه کم زیاد باشه و همین دلیل کافی هست تا ترافیک شهری بیشتر از حد به وجود بیاد.
  • کمبود مترو و وسایل نقلیه عمومی: در شهرهای بزرگ وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و اتوبوس به کاهش حجم ترافیک به شدت کمک می‌کنن و اگر عملکرد مردم در شهرهای پیشرفته رو ببینید متوجه میشید که اکثریت شهروندان از این امکانات عمومی برای رفت و آمد روزانه خودشون به مقدار بیشتری استفاده می‌کنن.
  • هوشمند نبودن ترافیک: در یک شهر مامورین راهنمایی و رانندگی باید به شکل روزانه و در تعداد زیادی اون هم در سطح شهر رفت و آمد ماشین‌ها رو کنترل کنن و علاوه بر اون وجود چراغ‌های راهنمایی و همچنین موجود بودن مسیر و راه‌های استاندارد همگی در کاهش ترافیک شهری کمک می‌کنند تا از حجم خودروهای موجود در خیابان کمتر بشه.
ترافیک شهری

در شهر بزرگی مثل تهران اختیارات زیادی از اداره شهر به ارگان‌هایی غیر از شهرداری مربوط میشه و عملا حوزه‌ی کاری شهرداری به شدت محدوده و همین امر سبب میشه تا به شکل کافی به امور مربوط به ترافیک شهری در تهران کمتر پرداخته بشه.

اگر شاهد عملکرد سایر شهرهای دیگه در نقاط مختلف دنیا باشیم میزان درآمد شهرداری و همچنین حوزه‌ی کاری این ارگان به شدت گسترده هست و همین دلیل سبب میشه تا شهرداری بتونه عملکرد مثبت بیشتری رو در اداره‌ی شهر داشته باشه.

دلایل افزایش ترافیک شهری

بیاید برای نمونه در این مقاله از پر ترافیک‌ترین شهر ایران یعنی تهران مثال بزنیم.

امثال به نسبت سال‌های گذشته حجم ترافیک در شهر تهران بیشتر شده و البته طرح‌های برای کاهش این معضل در نظر گرفته میشه ولی تمامی این ایده‌ها یا نا موفق هستن یا اینکه به شکل کلی اجرا نمیشن و نمی‌تونن در این حوزه تاثیر گذار باشن.

به طور مثال وجود خودروهای از رده خارج شده در شهر یکی از عوامل ترافیک شهری و همچنین آلودگی هوا محسوب میشه؛ از سال‌های گذشته تا به الان طرح‌های نظیر اختصاص وام به افراد صاحب این خودروها در نظر گرفته شده ولی هیچکدوم از این طرح‌ها به شکل نیرومند اجرا نشدن تا به شکل کلی شاهد این حجم از خودروهای فرسوده در شهر نباشیم.

مورد بعدی به مربوط به خودروهای تک سرنشین هست که متاسفانه جا انداختن این فرهنگ برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی بین مردم یک حرکت فرهنگی بزرگ است که به اندازه کافی به آن پرداخته نمیشه.

نبود جای پارک به اندازه کافی نیز یکی دیگر از دلایل وجود ترافیک در حجم بالا هست و این وظیفه به عهده شهرداریه تا با اختصاص هزینه‌هایی در این خصوص از حجم ترافیک شهری کم کرده و به سلامت شهر کمک کنه.

مورد بعدی کمبود مامورین راهنمایی و رانندگی هست که به شکل تاثر گذاری می‌تواند به تسهیل رفت و آمد خودروها در شهر و خیابون کمک کنه.

اگر به شکل جزئی‌تری به این مسئله نگاه کنیم وجود امکاناتی شبیه به خطوط BRT و خطوط ریلی زیر زمینی یا همان مترو به شکل بسیار زیادی می‌تونه از حجم ترافیک کم کنه.

این کار به شدت نیاز به اختصاص هزینه از سمت شهرداری و سایر ارگان‌های مرتبط داره که متاسفانه به شکل خوبی این حمایت‌ها صورت نمی‌گیره؛ برای شهر تهران با این حجم بالای جمعیت میزان وجود بزرگراه‌ها و خطوط BRT و مترو به شدت کم و محدوده و نمی‌تونه جوابگوی این جمعیت برای این شهر باشه.

تاثیر استفاده از دوچرخه در ترافیک

در شهرهای پیشرفته بسیاری از مردم حتی علاقه‌ای به خرید خودرو ندارن و همین امر سبب افزایش استفاده مردم از دوچرخه شده.

به شکل کلی این حقیقت برای شهروندان به وجود اومده که وسیله‌ای مثل دوچرخه به شدت می‌تونه تاثیر مثبت بالایی رو هم در زندگی شخصی و سلامت فردی داشته باشه و هم به عملکرد مثبتی در زندگی سایر افراد نشون بده و اینکه به سلامت شهر و آب و هوا کمک شایانی بکنه.

بهترین راه حل برای کاهش ترافیک شهری

 

کنترل ترافیک شهری

عواملی که در بالا ذکر شد شاید فقط بخشی از مواردی باشن که رعایت اونا سبب بشه کمتر شاهد ترافیک شهری به میزان بالا باشیم ولی در هر کاری فرهنگ سازی بهترین و موثیرترین روش در اجرای اون وظیفه توسط مردم به حساب میاد.

به این دلیل که انسان‌ها هسته اصلی و عنصر اول وجود ترافیک هستن باید برنامه‌ای برای تربیت و جا انداختن فرهنگ ترافیک توسط اداره کننده‌های هر شهر وجود داشته باشه تا از سنین کم با اجرای این طرح‌ها به کم کردن از معضل بزرگ شهری کمک کرد.

این روش هم کم هزینه‌تر و هم تاثیرگذارتر نسبت به سایر روش‌هاییه که ذکر شد.

شهرهای بزرگ و پیشرفته و به زبون امروزی، جهان اولی می‌تونن الگوی بسیار خوبی برای اجرای طرح‌های ترافیک شهری باشن.

البته منظور این نیست که تمام کارهای سایر کشورها رو انجام و باید به فکر این موضوع بود که خودمون هم با فکر در این مورد به طرح‌های خوب و تاثیرگذار در این زمینه دست پیدا کنیم تا بتونیم با عملی کردن اون‌ها یک الگوی خوب برای سایر کشورها باشیم.

سخن آخر

ترافیک شهری در حجم بالا به شدت به سلامت شهروندان آسیب میزنه و همینطور سبب آلودگی هوا و بسیاری مشکلات زیست محیطی میشه.

این مشکلات در دراز مدت هم هزینه بسیار زیادی برای دولت و شهرداری‌ها داره و شاید هزینه‌ی حل این موارد کمتر از مبالغ هنگفتی باشه که ترافیک می‌تونه در بلند مدت به وجود بیاره.

برای جابجایی حیوانات خانگی خود می توانید با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

09104970417